PRC Members

The PSAC Prairie Region Council (PRC) has 24 representatives elected to carry out the business of the Prairie Region and to represent the interests of the membership.

The PSAC Prairie Region By-Laws require reps to submit a report for PRC meetings twice annually. Rep reports are linked below, according to the date of the PRC meeting they were submitted to. Any date that isn’t featured on the page means the rep did not submit a report for that meeting.

PRC Representatives 2017-2020

Regional Executive Vice-President (REVP)
Marianne Hladun
Bio and contact
Reports

Alternate REVP
Frank Janz
Bio
Reports

Northern Alberta Geographical Rep
Stasi L’Hirondelle
Bio
Reports

Southern Alberta Geographical Rep
Kirsten Strachey
Bio
Reports

Northern Saskatchewan Geographical Rep
Vacant

Southern Saskatchewan Geographical Rep
Tim Hubick
Bio
Reports

South-East Manitoba Geographical Rep
Gus Mardli
Bio
Reports

North-West Manitoba Geographical Rep
Heather McKinnon
Bio
Reports

Regional Women’s Committees (RWC) Rep
Leila White
Bio

Indigenous Peoples Rep
Janette Husak
Bio

Persons With Disabilities (PWD) Rep
Vacant

Racially Visible Persons Rep
Neha Channan
Bio
Reports

LGBTQ2+ Persons Rep
Steve Sukhbir
Bio
Reports

Directly Chartered Locals (DCL) Rep
Michelle Lang
Bio
Reports

Separate Employer Locals Rep
Vacant pending election

Edmonton Area Council Rep
Dragana Ristivojevic
Bio
Reports

Calgary Area Council Rep
Alec Goertzen
Bio
Reports

Lethbridge & District Area Council Rep
Krysty Thomas
Bio
Reports

Prince Albert Area Council Rep
Christina Creusot
Bio

Regina Area Council Rep
Satinder Bains
Bio
Reports

Westman Area Council Rep
Glen Johnston
Bio
Reports

Saskatoon Area Council Rep
Vacant

Winnipeg Area Council Rep
Nestor Galarnyk
Bio
Reports

Young Workers Rep
Glenn Hollyoake
Bio
Reports

PRC Representatives 2017-2020 (Resigned)

Prince Albert Area Council Rep
Shannon Blum
Reports

Succeeded by:
Pennie Young (Apr 2017)

Young Workers Rep
Ryan Zacharias
Reports

Succeeded by:
Mackenzie Campbell

Persons With Disabilities Rep
Shannon Blum
Reports

Succeeded by:
Leila White (May 2020)

Winnipeg Area Council Rep
Lorelei Topnik

Succeeded by:
Sheilagh Hanson

Edmonton Area Council Rep
Chris Beaton
Reports

Succeeded by:
Dragana Ristivojevic

Separate Employers Rep
Shaun Atilano
Reports

Succeeded by:
Wanda Quennell

Young Workers Rep
Mackenzie Campbell
Reports

Succeeded by:
Glenn Hollyoake

Racially Visible Persons Rep
Phillip Chan
Reports

Succeeded by:
Neha Channan

North-West Manitoba Geographical Rep
Michael Weisgerber
Reports

Succeeded by:
Heather McKinnon

LGBTQ2+ Rep
Christopher Little-Gagné
Reports

Succeeded by:
Larry Schlosser

Separate Employer Locals Rep
Wanda Quennell
Reports

Succeeded by:
Vacant

LGBTQ2+ Rep
Larry Schlosser

Succeeded by:
Steve Sukhbir

Southern Alberta Geographical Rep
Kristy Slattery
Reports

Succeeded by:
Kristen Strachey

Regional Women’s Committees (RWC) Rep
Deb Kostiniuk
Reports

Succeeded by:
Sheilagh Hanson

Winnipeg Area Council Rep
Sheilagh Hanson
Reports

Succeeded by:
Nestor Galarnyk

Persons With Disabilities (PWD) Rep
Leila White

Succeeded by:
Vacant

Northern Saskatchewan Geographical Rep
Valerie Illingworth
Reports

Succeeded by:
Vacant

Indigenous Peoples Rep
Sandra Ahenakew
Reports

Succeeded by:
Janette Husak

Saskatoon Area Council Rep
Evelyn Jackson
Reports

Succeeded by:
Vacant

Prince Albert Area Council Rep
Pennie Young
Reports

Succeeded by:
Vacant

For archives of 2014 – 2017, please click here.