Edmonton Area Council: AGM Meeting Minutes – Jan 15, 2020

Public Service Alliance of Canada (PSAC)
Edmonton Area Council
General Meeting
January 15th, 2020    
PSAC Edmonton RO

In attendance:

Freada Vamvounis, Vice President                                
Kosmas Doerchel, Treasurer                                           
Darlene Lewis, Secretary                                                 
Mildred Ncube                                                                    
Steve Sukbir                                                                        
Tony McFetridge                                                              
Bernard Brasen                                                                   
Kristin Lacoursiere                                                             
Sabino Spagnuolo                                                              
Dragana Ristivojevic
Denise Gugel
Charmaine Nelson
Kim Cardinal
Addie Greer
Deb Basaraba
Corie McGaughey
Stasi L’Hirondelle
Dennis Holmwood
Yun Ghim

 

PSAC Staff:

Carm Chan, Regional Rep

Welcome/Call to Order – Freada Vamvounis called the meeting to order at 7:40 p.m.

Election for PRC EAC Representative:

Deb Basaraba nominates Dragana Ristivojevic

Mildred Ncube seconds the nomination

Dragana Ristivojevic is elected

Election for 1st Alternate PRC EAC Representative:

Dragana Ristivojevic nominates Corie McGaughey

Steve Sukhbir seconds the nomination

Corie McGaughey is elected

Election for 2nd Alternate PRC EAC Representative:

Dragana Ristivojevic nominates Kosmas Doerschel

Bernard Brasen seconds the nomination

Kosmas Doerschel is elected

Election for Area Council Delegate for PRC Convention:

Dragana Ristivojevic nominates Corie McGaughey

Mildred Ncube seconds the nomination

Corie McGaughey is elected

————————————————————————————————————-Election for Area Council Executive:

President:

Mildred Ncube nominates Freada Vamvounis

Addie Greer seconds the nomination

Freada Vamvounis acclaimed

Vice President:

Freada Vamvounis nominates Darlene Lewis

Stasi L’Hirondelle seconds the nomination

Darlene Lewis Is elected

Treasurer:

Mildred Ncube nominates Sabino Spagnuolo

Yun Ghim seconds the nomination

Sabino Spagnuolo is acclaimed

Secretary:

Corie McGaughey nominates Charmaine Nelson

Steve Sukhbir seconds the nomination

Charmaine Nelson is elected

Signing Authority:

We request and authorize the bank to remove the current names, whom held signing authority in 2019. They are as follows: Adrian Nelson (President), Kosmas Doerschel (Treasurer) and Carm Chan PSAC Regional Representative.

We request and authorize the bank to add the following names whom have been elected and approved by this committee to hold signing authority. The newly executive for 2020 are as follows: Freada Vamvounis (President), Darlene Lewis (Vice President), Sabino Spagnuolo (Treasurer).

Motion to destroy the ballots by Kim Cardinal, seconded by Freada Vamvounis – motion passed.

Freada Vamvounis adjourned the meeting at 8:45 p.m.